Minik Şefler Dünya Şefler Günü’nde Mutfağa Girdi | Nestlé Professional

Çarşamba, July 19, 2017

Nestlé’nin, Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde yürüttüğü, on binlerce çocuğun yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konusunda farkındalığı geliştirmeyi amaçlayan Beslenebilirim projesi kapsamında, İstanbul Kadıköy Nihat Işık İlkokulu’nda Dünya Şefler Günü’ne özel etkinlik düzenlendi. Dünya Aşçılar Birliği’nin de destek verdiği etkinlikte öğrenciler, Nestlé Professional Şefi Ethem Aydemir ile birlikte sağlıklı ve eğlenceli menüler hazırlamanın inceliklerini öğrendiler.

Minik Şefler Dünya Şefler Günü’nde Mutfağa Girdi

Nestlé’nin  çocukların küçük yaşlardan itibaren doğru beslenme ve sağlıklı yaşam seçimi yapmalarını sağlamak için akademisyenlerin katkısı ile geliştirdiği ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği içinde yürüttüğü Beslenebilirim projesi devam ediyor. Proje, Nestlé’nin 84 ülkede uyguladığı ve 8.2 milyon çocuğa ulaşan “Healthy Kids - Sağlıklı Çocuklar” programının bir parçası. Bu programın uygulandığı tüm ülkelerde dünya çapında 10 milyon şefin kutladığı 20 Ekim Dünya Şefler Günü kapsamında etkinlikler düzenleniyor. Etkinliklerin bu yılki Türkiye ayağı, İstanbul Kadıköy Nihat Işık İlkokulu’nda, Dünya Aşçılar Birliği’nin de desteği ile 20 Ekim Perşembe günü gerçekleşti. Nestlé bu yıl, etkinliklerin başında ve sonunda yemek hazırlayan öğrencilerin, bu etkinliklerin sağlıklı beslenme konusundaki farkındalıklarında olumlu bir etkisinin olup olmadığını ölçmek üzere bir anket yaparak, sonuçlarını paylaşmayı planlıyor.

Nestlé Professional Şefi Ethem Aydemir ve Nestlé Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam Müdürü ve Diyetisyen Ceren Batmaz Sarı‘nın sağlıklı beslenmenin temellerini ve çocuklarda yaratıcılık üzerine etkisini anlattığı, bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğe 70 öğrenci katıldı. Çocuklar, dünyanın ünlü şefleri tarafından hazırlanan sağlıklı ve birbirinden lezzetli yemekleri Şef eşliğinde  hazırlamayı öğrendiler.

Dünya Şefler Günü etkinliği kapsamında minikler hünerlerini sergiledi!

Çocukların yeterli ve dengeli beslenme konusunda farkındalıklarını artırmayı hedefleyen etkinlikte öğrenciler sağlıklı yiyecekler hazırlayarak eğlenceli vakit geçirdiler. Nestlé Professional Şefi Ethem Aydemir ile birlikte “Tabakta Sanat” kursuna katılan çocuklar, yaratıcılıklarını kullanarak sağlıklı ve lezzetli tarifleri görsel bir uyum içinde sunmayı da öğrendiler.

Nestlé Professional Ülke Müdürü Arzu Alibaz  etkinlikte yaptığı konuşmasında sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamın önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Sağlıklı beslenme çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için çok önemli.  Öte yandan yemeğin nereden geldiğini, nasıl pişirildiğini ve vücutlarını nasıl etkilediğini öğrenmeleri doğru beslenme alışkanlıkları edinmelerinde kilit rol oynuyor. Biz de bu etkinlikle bunu sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Beslenebilirim Projesi Neyi Amaçlıyor?

Yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konusunda farkındalığı geliştirmeyi amaçlayan Beslenebilirim Projesi kapsamında ilkokul üçüncü sınıf öğretmenlerine ve velilere eğitim seminerleri veriliyor. Veliler ayrıca yıl boyunca devam eden proje uygulamalarına ve etkinliklere de katılıyorlar.

Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Tunceli ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 13 ilde 65 okulda uygulanan proje kapsamında öğrenciler, Hayat Bilgisi ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerinde Beslenebilirim programıyla yılda 32 saat sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konularında eğitim aldılar. Uygulandığı dört eğitim öğretim yılında yaklaşık 46.500 öğrenci, 93.000 veliye ulaşan proje, 2015-2016 eğitim öğretim yılında da 13 ilde 65 okulda uygulanmaya devam edecek.

Beslenebilirim programı aynı zamanda ulaştığı sonuçları ölçümleyerek, sağlanan ilerlemeyi de kayıt altına alıyor. Bu kapsamda 2015–2016 eğitim ve öğretim yılında eğitimin başında ve sonunda uygulanan ölçme-değerlendirme araçlarından elde edilen verilerle yapılan araştırma, yeterli ve dengeli beslenme konusunda öğrencilerin bilgi düzeyinde 25 puanlık artış sağlandığını ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, öğretmenlerin bilgi düzeyinde de 16 puanlık bir artış gerçekleşti. Program önümüzdeki yıllarda da yeni uygulamaları da içererek devam edecek. www.beslenebilirim.com.tr