Nestlé Professional 2016’da % 16 büyüdü

Cuma, February 17, 2017

Ev dışı tüketim sektörünün 2016 yılı sonunda % 18 ile % 25 arasındaki bir oranda daralması beklenirken, Türkiye’de faaliyetlerinin 20. yılını kutlayan  Nestlé Professional, yıl başında hedeflediği % 16’lik büyüme oranına ulaştı.

Nestlé Professional 2016’da % 16 büyüdü

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin ev dışı tüketim alanında uzman  iş birimi Nestlé Professional, 2016 yılında çarpıcı bir başarı gösterdi ve sektörün yüzde 18- ile yüzde 25 arasındaki bir oranda daraldığı 2016 yılında, yüzde 16’lik büyüme hedefini gerçekleştirdi. Türkiye’de 20. yılını kutlayan Nestlé Professional Türkiye Ülke Müdürü Arzu Alibaz, “Sektör küçülürken büyümek çok önemli bir başarı. Son 10 yılda, yıllık ortalama büyümemiz yüzde 18. Bu yıl ki yüzde 16’lik büyüme ise sektördeki daralmaya rağmen aynı istikrarı yakaladığımızı gösteriyor” dedi. 

Nestlé Professional, Türkiye’de 20 yıldır otel, restoran, kafe, eğitim, askeriye, hızlı yiyecek ve içecek makineleri operatörleri gibi farklı kanallardaki müşterilerine sağlıklı, lezzetli yiyecek ve içecek çözümleri sunmaktadır. Ev dışı tüketim alanında, hem gıda hem de içecek kategorisinde faaliyet gösteren müşterileri için sadece bir ürün tedarikçisi değil, aynı zamanda pek çok alanda müşterilerinin yaratıcı ve kârlı çözüm ortağıdır. 

Türkiye’de ev dışı tüketim artan bir ivmeye sahip ve pazar yılda ortalama yüzde 10-12 oranında büyüyor. 2015 yılı sonunda yüzde 12’lik büyüme gerçekleşmiş ve pazar 17 milyar euroluk bir büyüklüğe ulaşmıştı.

Nestlé Professional olarak 2016’da faaliyet gösterdikleri içecek kategorisinde yüzde 15.3, gıda kategorisinde ise yüzde 18.7 oranında büyüdüklerini belirten Alibaz, toplam yüzde 16’lık büyümenin ise yüzde 76’sının içecek kategorisinden, yüzde 24’ünün gıda kategorisinden geldiğini kaydetti.

2016’da gerçekleştirilen yüzde 16’lık büyümenin kaynaklarını da sıralayan Alibaz, lokomotif ürünlerinin, içecek tarafında dünya lansmanı ilk kez Türkiye’de yapılan yeni kahveleri NESCAFĖ Milano Ispirazione Italiana ile sağlıklı serinlik adını verdikleri soğuk içecek kategori ürünleri NESCAFĖ Ice ve Nestlé SJORA Limonata olduğunu belirtti.

Alibaz, gıda tarafında ise Nestlé’nin köklü tarihinin ve uzmanlığının ön plana çıktığı çikolata kategorisinde Nestlé Chokella ve Nestlé Kakao ürünlerinin 2016 yılındaki büyüme rakamının ana nedenlerinden biri olduğunu kaydetti ve şöyle devam etti; “ Büyümemizin bir başka nedeni ise Nestlé Professional olarak makina ve insan kaynağı alanında yaptığımız  çok ciddi boyutlardaki yatırımımız. Makinalara son 3 yıldır her yıl  6 milyon TL yatırım yapıyoruz. Şu anda Nestlé Professional olarak ev dışı tüketim noktalarında, müşterilerimizin kaliteli ürün ve hizmet sunmalarına yardımcı olan tam 16.000 makinemiz bulunuyor.”

Nestlé Professional “Beverage Academy” ile sektöre değer katmaya devam ediyor

Nestlé Professional olarak eğitime de yatırım yaptıklarını kaydeden Alibaz, sektörde konunun ehli ve uzman kişilerin olmasının önemine değinerek şunları söyledi: “Değişen tüketici taleplerine paralel olarak sektörün lezzete olduğu kadar hijyen ve kaliteli sunum konusunda da bazı ihtiyaçları var.  Son 6 yıldır yaklaşık 300 profesyonelin katılımı ile Nestlé Professional Beverage Academy eğitim programı düzenliyoruz. Bu, Nestlé Professional’in tüm satış ve pazarlama ekipleriyle, iş ortakları ve müşterilerine yönelik olarak düzenlediği, satış, pazarlama, kalite, finans eğitimlerinden teknik operasyona, beslenme eğitimlerinden içecek sunum becerileri ve barista derslerine kadar tüketiciler için nasil “daha fazlasının mümkün kılınacağına” ve konusunda uzmanlaşan ekipler ile işe nasıl daha fazla değer katılabileceğine odaklanılan, artık geleneksel hale gelmiş 3 günlük bir eğitim programı. Dünyada ilk kez Türkiye’de uygulanan ve geçtiğimiz yıllarda Nestlé Professional’ın tüm dünyadaki en iyi uygulamalarından biri seçilen Nestlé Professional Beverage Academy, tüketici trendlerini takip eden, müşterilerimizin ihtiyaçlarını belirleyen ve doğru çözümlerle onlar için  daha fazlasını mümkün kılan güçlü, bilgili bir ekip olmaya hizmet eden bir eğitim programı niteliğinde. Eğitimlerde sunum şekli ve ürünün mesajına kadar her konuya; kısaca bir fincan kahve ile tüketicilerin nasıl daha fazla memnun edilebileceğine odaklanılıyor. Biz Nestlé Professional olarak NESCAFĖ markamızla kahve uzmanıyız. Menü tasarımından mekan giydirmeye ve personel eğitimine kadar toplam çözüm sunarız. Eğitimde kahve ve kahve sunumu ile ilgili tüm basamakları teker teker anlatıyoruz. Beverage Academy olarak bugün, yıllardır bize eşlik eden eğitmenlerimizle, distribütörlerden satış elemanlarına çığ gibi büyüyen başarılı ekipler yetiştirmenin ve dünyanın en başarılı uygulamaları arasında tam not almanın haklı gururunu yaşıyoruz.”

Nestlé Professional müşterilerinin yaratıcı ve kârlı çözüm ortağı

Nestlé Professional, ev dışı tüketim alanında, hem gıda hem de içecek kategorisindeki müşterileri için sadece bir ürün tedarikçisi değil, aynı zamanda pek çok alanda müşterilerinin yaratıcı ve kârlı çözüm ortağı olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Müşterilerinin neye ihtiyacı olduğunu ve sorunlarını anlayarak kahve ve tatlı gibi, işletmeler için kâr oranı yüksek olan alanda gelirlerini nasıl artırabileceklerine ilişkin çözümler öneriyor. Nestlé Professional Türkiye Ülke Müdürü Arzu Alibaz, bu alandaki çalışmalarını da şöyle özetledi: “9 ekibimiz var, bu ekiplerimiz her gün değişik ev dışı tüketim noktalarını ziyaret ediyor ve  menü nerede durmalı, kahve servisi nasıl yapılmalı, müşteriye “kahve içer misiniz?” diye nasıl sorulmalı gibi küçük görünen ama çok önemli konularda da onlara eğitimler veriyor. Deneyimlerimizi paylaşarak bu alanda da işletmelere eğitimler sağlıyoruz. Ayrıca, iş ortaklarımıza satışlarını artırmaları için pazarlama alanında da destek veriyoruz. Doğru uygulamaları gören işletmeler bizimle çalışmakla elde ettikleri kazanımları görünce işbirliğimiz daha da gelişiyor. Hem dikey hem yatay olarak gelişiyoruz yani hem noktadaki dağılımımız ve ciromuz artıyor hem de pazardaki makine ve müşteri sayımız artıyor. Bu “çözüm ortaklığı” yaklaşımımızın, büyümemizin temel kaynağı olduğuna inanıyoruz.”