NESCAFĖ Milano Çekirdek Kahve Makinesi ve NESCAFĖ Superiore Çekirdek Kahve Lansmanı Dünya Gıda Dergisi’nde...

Perşembe, September 21, 2017

Nestlé Professional Türkiye Genel Müdürü Arzu Alibaz, EDT sektörünü, işletmelere verdikleri hizmeti ve yeni kahve makinesini Dünya Gıda Dergisi'ne anlattı.

NESCAFĖ Milano Çekirdek Kahve Makinesi ve NESCAFĖ Superiore Çekirdek Kahve Lansmanı Dünya Gıda Dergisi’nde

EDT sektöründe içecek kategorisinde nasıl bir gelişme gözleniyor? Ticari ve ticari olmayan kanallar ile tüketicinin talepleri neler?
Pazar her yıl büyüyor. Bu dünyada da böyle... Global araştırmalar gösteriyor ki tüketiciler geçen yıl ev dışı tüketime yaklaşık olarak 2.8 trilyon TL harcamış ve bu harcamanın yüzde 52’si sıcak içeceklere olmuş. Kahve burada önemli role sahip kuşkusuz. Ticari kanalların daha hızlı büyüdüğünü, ticari olmayan kanalların da bu trendi takip ettiğini söyleyebilirim. Kafe ve pastane kanalı kahve harcamalarında en hızlı büyüyen kanal. Tüketicilerin kahveye olan talepleri gün geçtikçe artıyor. Araştırmalar 1,08 milyar bardak kahvenin her gün global olarak ev dışında tüketildiğine işaret ediyor. Bu çok önemli bir pay.


Kahve pazarı dünyada ve Türkiye’de ciddi bir büyüme içinde bunun fırsatlarını nasıl değerlendirirsiniz?
Buradaki en önemli hususun, işletmelerin de artık kahveyi büyüme fırsatı olarak görmeleri olduğu kanaatindeyim. Bu bakış açısı rüzgarı arkasına alıyor. Bunun dışında, tüketici eğilimleri gün geçtikçe değişiyor, gelişiyor. Bugün tüketicilerin kahveden beklentileri her zamankinden çok daha fazla. Y kuşağı haftada en az 1 kere dışarıda yemek yiyor. Kahve hayatlarının önemli bir parçası. Tüm bunlar bize yeni fırsatların kapılarını açıyor.


Kahve tüketicisi ne istiyor? Beklentileri ne? Bu istekleri karşılamak mümkün mü?
Elbette. Günümüzde kahve tüketicilerinin beklentileri ve memnuniyet çıtaları giderek yükseliyor. Tüketiciler daha fazla çeşit, kişiselleştirilmiş lezzetler, tazelik ve kalite arayışında. Öyle ki, bugün kahve tüketicilerinin yüzde 81’i kahve için gidecekleri yerin seçimindeki en büyük faktörün kalite olduğunu söylüyor. Geçen yıl tüm dünyada kişiselleştirilmiş kahve lezzeti için 64 milyar dolar gibi ciddi bir rakam harcanmış olması da önemli bir gösterge. Seçici damak tadına sahip tüketiciler gün geçtikçe artıyor. Bunun yanında tüketicilerin sürdürülebilir kaynaklara ve etik üretime verdiği önem de artıyor. Tüketiciler kahve seçimlerinde bugün tüm bunları bilmek istiyor.


Geçtiğimiz günlerde NESCAFÉ Milano Çekirdek Kahve Makinesi’nin lansmanını yaptınız. Makinenin özellikleri nedir?
En önemli özelliği şu; bu yeni makineyle birlikte NESCAFÉ Milano kategorisine çekirdek opsiyonunu ekliyoruz. Dolayısıyla, yeni makinemiz işletmelere hem çekirdek kahvemiz hem de çözünebilir kahvemiz ile farklı, özelleştirilmiş, çok sayıda lezzetli, taptaze kahve ve sıcak içecek yaratma imkanı sunuyor. Bugün espresso bazlı kahve sevenler geldikleri bir mekanda kavrulmuş ve öğütülmüş kahve çekirdeklerinden demlenen özgün tadı aldıklarında doğru yerde olduklarını hisseder. Bu da en üst seviyede müşteri memnuniyetine önemli katkı sağlar. Bununla birlikte servis kolaylığı ve kalite arasında dengeyi sağlayan yüksek kaliteli çözünebilir kahve hala işletmeciler için daha verimli bir seçenek olarak öne çıkar. Bu iki kahve çeşidini bir arada sunmasıyla fark yaratan NESCAFÉ Milano Çekirdek Kahce Makinesi, işletmecilere tüketicilerin beklentilerini ve kendi işletme stratejilerini temel alarak kahve tariflerini belirleme konusunda sürekli bir esneklik imkanı sağlıyor. Bu çok önemli...

Makinenin tüketiciye ve müşterilerinize kazandırdığı artı değerler neler?
Nestlé Professional olarak, tüm kahve çeşitlerini sunabilen bu makineyle birlikte kaliteyi verimlilikle birleştiriyoruz. Zira Nestlé Professional olarak işletmecilere sunduğumuz tek katkı, geliştirdiğimiz üstün teknolojili makinelerden kaynaklanmıyor. Müşterilerine kahve seçenekleri sunmak isteyen işletmelere bu konuda ihtiyaç duydukları tüm altyapıyı sağlayarak Toplam Kahve Çözüm Ortağı olarak hizmet veriyoruz. Trendleri takip eden ve pazardaki ihtiyaçları iyi anlayan bir marka olarak, tüm tüketici ve müşteri tercihlerini karşılayacak opsiyonları birarada sunuyoruz. Kusursuz kahveler hazırlamak için patentli yeniliklere sahip yeni NESCAFÉ Milano Çekirdek Kahve Makinesi, dokunmatik ekranında espresso, mocha, cappuccino’dan sıcak çikolataya uzanan hem sıcak hem soğuk 24’e kadar özellikli içecek seçeneği ve kavrulmuş, öğütülmüş çekirdekler ile çözünebilir kahveden, gerçek süt ve premium çikolataya geniş ürün yelpazesi ile işletmelerin müşterilerine bekledikleri çeşitliliği sunmasını sağlıyor. Ödül sahibi, patentli VariPlus teknolojisi, en kaliteli bir fincan kahveyi en basit şekilde elde etmenin anahtarını sunuyor ve işletmecilerin kişiselleştirme trendinde bir adım önde olmasını sağlıyor. İdeal kahve demleme basıncını, su miktarını, sıcaklığını ve öğütmeyi, makinenin sunduğu farklı kahve seçenekleri için kolay ve hızlı şekilde ayarlayarak, her kahveseverin özel isteklerini ve seçimlerini en iyi şekilde yerine getiriyor. Sahip olduğu teknoloji sayesinde fireyi ve atık oluşumunu engellerken, her seferinde aynı standartta ideal ürün servisini yapmayı sağlıyor. NESCAFÉ Milano Çekirdek Kahve Makinesi ile işletmeciler makinenin yalnızca bir düğmesine basarak her zaman en üst düzeyde kalite ve tutarlılıkta üstün lezzetleri müşterilerine sunabiliyor. Bu makine Profesyonel Italyan Barista hassasiyetiyle çalışıyor diyebilirim. Akıllı tasarımı ve sezgisel dokunmatik ekranı sayesinde düzenli bakımı en kolay ve basit şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu da hem günlük işlemleri hızlandırma hem de performansı artırma anlamında işletmecilere önemli getiriler sağlıyor. Nestlé Professional, sadece ürün değil, menü tasarımından reçete önerilerine sezonsal promosyonlardan satış noktasında pazarlama desteklerine ve latte art’tan personel eğitimine kadar toplam çözüm sunarak, müşterilerinin kazandıran iş ortağı oluyor.


NESCAFÉ Milano Çekirdek Kahve Makinesi kahve makinesi ile birlikte NESCAFÉ Superiore Çekirdek Kahve’nin de tanıtımı yapıldı. Türk kahve tüketicisi hangi tür kahvelerden hoşlanıyor. Beklentileri var mı? NESCAFÉ Superiore bu beklentileri karşılıyor mu?
Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin ev dışı tüketim alanında uzman iş birimi Nestlé Professional, NESCAFÉ’nin kahve konusundaki 80 yıla yakın tecrübesini, yenilikçi çözümleriyle birleştirerek, NESCAFÉ Milano Çekirdek Kahve Makinesi ile birlikte kahve tutkunlarına çok özel bir harman da sunuyor. NESCAFÉ Superiore, %100 Arabica kahve çekirdeklerinden oluşan, orta sertlik ve orta asitlik derecesinde, meyvemsi aroması ile damak tadı gelişmiş tüketicilerin gönlünü çelecek bir harman... Burada küçük bir parantez açmak istiyorum. Kahve tüketicilerinin, özellikle Y kuşağının sürdürülebilir bir şekilde tedarik edilen ve etik olarak üretilen ürünlere yönelik talebinin giderek arttığı hepimizin malumu. NESCAFÉ Superiore kahve tutkunlarının bu yöndeki beklentilerini karşılamak açısından da kategoriye mükemmel bir fırsat sunuyor. Yağmur Ormanları Birliği (RFA) sertifikasına sahip ve aynı zamanda 2010 yılında hayata geçirdiğimiz NESCAFÉ Planı kapsamında üretilen bir harman. Bu plan ile hem kahve tarımının ve operasyonlarımızın çevresel ayak izinin azaltılmasını hem de mevcut ve gelecek nesiller için kahve tarımını daha çekici kılarak, kaliteli yeşil kahvenin uzun vadeli tedarikine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Üreticileri ve tedarikçileri destekleyen Plan kapsamında maddi ve sosyal sıkıntıları ortadan kaldırmaya yönelik birçok çalışma yürütüyoruz. Doğrudan satın alma ve kahve üretimi yapan çiftçilere teknik yardım programları, sağlıklı fide dağıtımları bunlardan yalnızca birkaçı... Bunun yanında, önemli bir nokta daha eklemek istiyorum; NESCAFÉ Milano Çekirdek Kahve Makinesi'nde lezzetli ve fark yaratan çözünebilir kahve çeşitleri hazırlamak için, dünya lansmanını geçen sene ilk kez Türkiye’de yaptığımız Ispirazione Italiana’yı sunuyoruz. Çözünebilir kahveye İtalyan dokunuşu getiren bu ürünümüz de özenle seçilmiş en iyi %100 Arabica kahve çekirdeklerinden oluşuyor. Bu harmanın sırrı, dünyanın özenle seçilmiş en iyi kahve çekirdeklerinden elde edilen çözünebilir kahve ile geleneksel yöntemlere göre on kat taha ince çekilmiş mikro kahve çekirdeklerini bir araya getirmesinde yatıyor. Bu mikro çekirdek tanecikleri sayesinde daha yoğun ve zengin bir tat yaratan Ispirazione Italiana, zor beğenen kahveseverlerin dahi beğenisini kazanıyor.

*Haberin kaynağı DÜNYA GIDA DERGİSİ - Ağustos 2017 Sayısı

Sn. Ayşe Dinçer'e teşekkürlerimizle..